Antika Hat Yazı Alanlar

Antika Hat Yazı Alanlar, Hat Yazı Ürün ve Çeşitleri, Hat Yazı Alanlar, Antika Hat Sanatı ve Hat Levhalar, Hat Yazı Alan Yerler, Antika Hat Yazı Satın Alanlar, Eski Yazı Alanlar, Eski Hat Levha Alanlar sorgularına yanıt bulabileceğiniz sayfamıza hoş geldiniz...

Hat Yazı, Arapça çizgi demektir. Hat sanatı Arap harflerinin 6. yüzyıl ila 10. yüzyıl arasında geçirdiği bir gelişme dönemiyle ortaya çıkmıştır. 

Hat bugün Arap harfleriyle yazılmış güzel el yazısı karşılığı olarak kullanılmaktadır. Hat; güzel yazi sanati olup, yazarlarina hattat denir: Kûfî, Sülüs, Nesih, Muhakkak, Reyhânî, Tevkî', Icâze, Ta'lik, Divânî, Celi, Rik'a, Ma'kili dâhil, bin kadar çesidi vardi.

Yazıya verilen değer, bütün İslam kültürlerinde hat sanatının çok üstünde durulmasına yol açmıştır. Özellikle Osmanlı kültürü içinde hat sanatı çok ilerlemiş, işlevsel görevinin yanısıra, estetik bir düzeye yükselmiş, adeta batı resim sanatındaki tabloların yerini tutar olmuştur. Gerçek bir tablo gibi çerçevelenerek duvara asılan güzel yazı örneklerinden ünlü hattatların yapıtlarına Osmanlı tarihinde çok büyük paralar ödendiği bilinmektedir. Güzel yazı, yalnız levhalarda değil, bundan başka el yazması kitaplarda, fermanlarda, diplomalarda, cami iç ve dış duvarlarında, çeşitli yapıların yazıtlarında, mezar taşlarında, pencere kapağı ya da kapı kanadı gibi mimarlık ögelerinin üstlerinde, halı bordürlerinde, kutu, vazo, tabak gibi gündelik eşyada da kullanılmıştır.

Türk Hat sanatı tarihimizden bu yana koleksiyoner ve antika meraklıların ilgi odağı olurken, Osmanlı'nın kuruluşuyla birlikte örnekleri görülmeye başlanan  Ferman ve Beratlar ile Sülüs, nesih, talik ve divani yazı ile yazılmış hat levhalar, hilye-i şerifler, murakkalar, karalamalar, tekke levhalardan oluşan eserler ve hat ile ilgili malzemeler firmamızın ilgilendiği hat'ların başını çekiyor.

Hat Sanatı eserleriniz ile ilgili bilgi almak, Hat Yazı Satmak ve ücretsiz ekspertiz hizmetimizden yararlanmak için yetkili personelimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ürünleriniz resimlerini Mail atmak istiyorsanız hakankartal69@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. 

Bilgi almak için 0216 337 07 17 numarasını arayabilirsiniz.

Dilerseniz ön değerlendirme için 0532 400 2886 numarasına wahtsapp üzerinden ürünlerinizi gönderebilir, hemen yanıt alabilirsiniz.

Antika Hat Yazı Alanlar, Hat Yazı Ürün ve Çeşitleri, Hat Yazı Alanlar,0532 400 2886 Antika Hat Sanatı ve Hat Levhalar, Hat Yazı Alan Yerler, Antika Hat Yazı Satın Alanlar, Eski Yazı Alanlar, Eski Hat Levha Alanlar sorgularına yanıt bulabileceğiniz sayfamıza hoş geldiniz...